Website Manager

Potomac Soccer Association

News Detail

20

Nov, 2017

Finals Weekend for PSA Teams

Congratulations to all teams, players and coaches!









Bethesda Premier Cup - Boys Weekend
BU12 Blue 06, Coach George Andriko and Coach Peter Evans - Chesapeake flight Champions

Boys U12 CHESAPEAKE
Blue
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) CONTINENTAL FC DORTMUND '06M    0-1 2-2 1-0 4 3
002) SJEB 2006 CHELSEA  1-0   2-2 5-1 7 1
003) SAC PREMIER BLUE 06  2-2 2-2   3-2 5 2
004) DELAWARE UNION DE UNION 06 ORANGE  0-1 1-5 2-3   0 4

Green
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) FC EUROPA '06 PREMIER    0-4 0-1 0-0 1 4
002) POTOMAC BLUE 06  4-0   3-1 2-0 9 1
003) ARLINGTON SA 06B RED  1-0 1-3   2-1 6 2
004) PA RUSH 06 BOYS  0-0 0-2 1-2   1 3

Finals
Final
 SJEB 2006 CHELSEA
 0 
 POTOMAC BLUE 06
 5 

BU14 Blue 04 and Coach Jesse Balsamo - Potomac flight Champions

Boys U14 POTOMAC
Blue
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) LMSC INVICTUS    0-1 1-0 0-1 3 2
002) POTOMAC BLUE 04  1-0   3-1 2-1 9 1
003) SUSA NPL B04  0-1 1-3   2-1 3 4
004) VAUGHAN 2004 OPDL  1-0 1-2 1-2   3 3

Green
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) ARLINGTON SA 2004B RED    0-0 2-0 0-0 5 2
002) BETHESDA SC BLUE 04  0-0   1-0 1-2 4 3
003) MOBA 04  0-2 0-1   1-3 0 4
004) COLUMBUS EAST FC 2004 TEAM 1  0-0 2-1 3-1   7 1

Finals
Final
 POTOMAC BLUE 04
 3 
 COLUMBUS EAST FC 2004 TEAM 1
 2 


BU19 Blue 99 and Coach Dylan Dempsey - Liberty Green flight Champions
Mens U19 LIBERTY GREEN
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) POTOMAC BLUE 99    1-1 4-0 4-1 7 1
002) PENN FUSION SA ECNL COMPOSITE 1999 (CAPPO)  1-1   1-0 1-2 4 3
003) JERSEY UNITED SPARTANS 99/00B BLUE  0-4 0-1   1-4 0 4
004) ANSFE SOUTH FLORIDA ELITE FC SFEFC VALENCIA CF CPREPFC U19A  1-4 2-1 4-1   6 2


Columbia Fall Classic - Girls Weekend

GU9 Blue 09, Coach John Hill and Coach Willy Kabwasa - Red flight Finalists

Girls U9 Red
Bracket 1
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) POTOMAC BLUE GIRLS 09    7-0 2-0 6 1
002) BETHESDA SC ACADEMY GREEN 09  0-7   0-8 0 3
003) SAC PREMIER WHITE  0-2 8-0   3 2

Bracket 2
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) BETHESDA SC ACADEMY WHITE 09    0-3 1-1 1 3
002) SAC PREMIER BLUE  3-0   2-1 6 1
003) PIPELINE SC RED  1-1 1-2   1 2

Semi Finals
Semi-Finals A
 POTOMAC BLUE GIRLS 09
 5 
 PIPELINE SC RED
 1 
Semi-Finals B
 SAC PREMIER BLUE
 0 
 SAC PREMIER WHITE
 1 
Consolation
 BETHESDA SC ACADEMY GREEN 09
 0 
 BETHESDA SC ACADEMY WHITE 09
 0 
Final
 POTOMAC BLUE GIRLS 09
 0 
 SAC PREMIER WHITE
 1 


GU12 Blue 06 and Coach Chris Giles - Blue (9v9) flight Finalists

Girls U12 Blue (9v9)
Bracket 1
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) PIPELINE SC BLACK    2-0 0-2 3 2
002) ANTIETAM UNITED AUSC 06G BLACK  0-2   1-2 0 3
003) POTOMAC BLUE 06  2-0 2-1   6 1

Bracket 2
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) SAC UNITED WHITE    5-0 1-0 6 1
002) CATONSVILLE COBRAS CATONSVILLE COBRA GIRLS 2006  0-5   0-5 0 3
003) PENN FUSION SA UNITED 2006 (JONES)  0-1 5-0   3 2

Semi Finals
Semi-Finals A
 POTOMAC BLUE 06
 1 
 PENN FUSION SA UNITED 2006 (JONES)
 0 
Semi-Finals B
 SAC UNITED WHITE
 1 
 PIPELINE SC BLACK
 0 
Consolation
 ANTIETAM UNITED AUSC 06G BLACK
 2 
 CATONSVILLE COBRAS CATONSVILLE COBRA GIRLS 2006
 1 
Final
 POTOMAC BLUE 06
 0 
 SAC UNITED WHITE
 1 



GU12 White 06, Coach Andy Wilder and Coach Sid Uprety - Purple (9v9) flight Champions

Girls U12 Purple (9v9)
Bracket 1
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) ANNANDALE UNITED FC AUFC 06G RED    1-2 4-1
0-2
5-0 6 3
002) POTOMAC CCL II WHITE  2-1   1-0 5-0 9 1
003) A3 BLACKPOOL  1-4
2-0
0-1   5-0 6 2
004) TBD   0-5 0-5 0-5   0 4

Bracket 2
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) VYS 06G WHITE    1-2 0-2 4-2 3 3
002) ARLINGTON SA 2006 GIRLS BLACK  2-1   3-1 6-0 9 1
003) GSPAA GALAXY  2-0 1-3   1-0 6 2
004) MAS UNITED DEVIL CATS  2-4 0-6 0-1   0 4

Finals
Final
 POTOMAC CCL II WHITE
 1 
 ARLINGTON SA 2006 GIRLS BLACK
 0 

GU17 Black Blaze 01 and Coach Stephanie McKay - Elite flight Finalists
Girls U17 Elite
Bracket 1
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) DC STODDERT METROS RED 01    1-2 0-0 1 3
002) THUNDER DINAMITAS  2-1   0-2 3 2
003) POTOMAC WHITE 01  0-0 2-0   4 1

Bracket 2
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) MD RUSH MONTGOMERY NERO '01G    0-4 0-6 0 3
002) MOUNTAIN DISTRICT UNION UNION 2001G  4-0   0-0 4 2
003) POTOMAC BLACK BLAZE 01  6-0 0-0   4 1

Semi Finals
Semi-Finals A
 POTOMAC WHITE 01
 0 
 MOUNTAIN DISTRICT UNION UNION 2001G
 2 
Semi-Finals B
 POTOMAC BLACK BLAZE 01
 1 
 THUNDER DINAMITAS
 0 
Consolation
 DC STODDERT METROS RED 01
 1 
 MD RUSH MONTGOMERY NERO '01G
 0 
Final
 MOUNTAIN DISTRICT UNION UNION 2001G
 1 
 POTOMAC BLACK BLAZE 01
 0 



Mountain Road Soccer Tournament

BU11 Gray 07 and Coach Widner Saint-Cyr - White flight Champions

Boys U11 2007 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) POTOMAC GRAY 07   1-1 4-2 2-1 7 1
2) SOCCER OF COLUMBIA
BARCABEES
1-1   0-0 2-1 5 2
3) COPPERMINE SOCCER
COPPERMINE (BOUDOUSH)
2-4 0-0   0-5 1 4
4) PSC BAYERN 1-2 1-2 5-0   3 3

Final
Final
 POTOMAC GRAY 07
 2 
 SOCCER OF COLUMBIA BARCABEES
 0 



BU14 Black 04 and Coach Neill Ouska - White flight Finalists
Boys U14 2004 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) ARUNDEL (ASA)
ALLIANCE '04
  2-0 2-1 3-2 9 1
2) BUSA '04 0-2   1-1 1-1 2 3
3) POTOMAC BLACK 04 1-2 1-1   1-0 4 2
4) STING SC 2-3 1-1 0-1   1 4

Final

Final
 ARUNDEL (ASA) ALLIANCE '04
 3 
 POTOMAC BLACK 04
 0 

BU15 Black 03 and Coach Neill Ouska - Red flight Champions

Boys U15 2003 / 2004 Travel Red
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) GSPAA GREEN HORNETS
THUNDER 04
  0-1 4-0 0-2 3 3
2) POTOMAC BLACK 03 1-0   10-0 1-0 9 1
3) PSC BU14/15 ALPHA(FISHER) 0-4 0-10   1-8 0 4
4) PSC RANGERS 2-0 0-1 8-1   6 2

Final

Final
 POTOMAC BLACK 03
 3 
 PSC RANGERS
 0 

Girls U9 Red
Bracket 1
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) POTOMAC BLUE GIRLS 09    7-0 2-0 6 1
002) BETHESDA SC ACADEMY GREEN 09  0-7   0-8 0 3
003) SAC PREMIER WHITE  0-2 8-0   3 2

Bracket 2
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) BETHESDA SC ACADEMY WHITE 09    0-3 1-1 1 3
002) SAC PREMIER BLUE  3-0   2-1 6 1
003) PIPELINE SC RED  1-1 1-2   1 2

Semi Finals
Semi-Finals A
 POTOMAC BLUE GIRLS 09
 5 
 PIPELINE SC RED
 1 
Semi-Finals B
 SAC PREMIER BLUE
 0 
 SAC PREMIER WHITE
 1 
Consolation
 BETHESDA SC ACADEMY GREEN 09
 0 
 BETHESDA SC ACADEMY WHITE 09
 0 
Final
 POTOMAC BLUE GIRLS 09
 0 
 SAC PREMIER WHITE
 1 
Girls U9 Red
Bracket 1
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) POTOMAC BLUE GIRLS 09    7-0 2-0 6 1
002) BETHESDA SC ACADEMY GREEN 09  0-7   0-8 0 3
003) SAC PREMIER WHITE  0-2 8-0   3 2

Bracket 2
Team 1  Team 2  Team 3  Points  Finish 
001) BETHESDA SC ACADEMY WHITE 09    0-3 1-1 1 3
002) SAC PREMIER BLUE  3-0   2-1 6 1
003) PIPELINE SC RED  1-1 1-2   1 2

Semi Finals
Semi-Finals A
 POTOMAC BLUE GIRLS 09
 5 
 PIPELINE SC RED
 1 
Semi-Finals B
 SAC PREMIER BLUE
 0 
 SAC PREMIER WHITE
 1 
Consolation
 BETHESDA SC ACADEMY GREEN 09
 0 
 BETHESDA SC ACADEMY WHITE 09
 0 
Final
 POTOMAC BLUE GIRLS 09
 0 
 SAC PREMIER WHITE
 1 
Boys U11 2007 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) POTOMAC GRAY 07   1-1 4-2 2-1 7 1
2) SOCCER OF COLUMBIA
BARCABEES
1-1   0-0 2-1 5 2
3) COPPERMINE SOCCER
COPPERMINE (BOUDOUSH)
2-4 0-0   0-5 1 4
4) PSC BAYERN 1-2 1-2 5-0   3 3

Final
Final
 POTOMAC GRAY 07
 2 
 SOCCER OF COLUMBIA BARCABEES
 0 


Boys U11 2007 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) POTOMAC GRAY 07   1-1 4-2 2-1 7 1
2) SOCCER OF COLUMBIA
BARCABEES
1-1   0-0 2-1 5 2
3) COPPERMINE SOCCER
COPPERMINE (BOUDOUSH)
2-4 0-0   0-5 1 4
4) PSC BAYERN 1-2 1-2 5-0   3 3

Final
Final
 POTOMAC GRAY 07
 2 
 SOCCER OF COLUMBIA BARCABEES
 0 


Boys U11 2007 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) POTOMAC GRAY 07   1-1 4-2 2-1 7 1
2) SOCCER OF COLUMBIA
BARCABEES
1-1   0-0 2-1 5 2
3) COPPERMINE SOCCER
COPPERMINE (BOUDOUSH)
2-4 0-0   0-5 1 4
4) PSC BAYERN 1-2 1-2 5-0   3 3

Final
Final
 POTOMAC GRAY 07
 2 
 SOCCER OF COLUMBIA BARCABEES
 0 


Boys U11 2007 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) POTOMAC GRAY 07   1-1 4-2 2-1 7 1
2) SOCCER OF COLUMBIA
BARCABEES
1-1   0-0 2-1 5 2
3) COPPERMINE SOCCER
COPPERMINE (BOUDOUSH)
2-4 0-0   0-5 1 4
4) PSC BAYERN 1-2 1-2 5-0   3 3

Final
Final
 POTOMAC GRAY 07
 2 
 SOCCER OF COLUMBIA BARCABEES
 0 


Boys U14 2004 Travel White
Team 1)
Team 2)
Team 3)
Team 4)
Pts Fin
1) ARUNDEL (ASA)
ALLIANCE '04
  2-0 2-1 3-2 9 1
2) BUSA '04 0-2   1-1 1-1 2 3
3) POTOMAC BLACK 04 1-2 1-1   1-0 4 2
4) STING SC 2-3 1-1 0-1   1 4

Final
Final
 ARUNDEL (ASA) ALLIANCE '04
 3 
 POTOMAC BLACK 04
 0 


Boys U12 CHESAPEAKE
Blue
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) CONTINENTAL FC DORTMUND '06M    0-1 2-2 1-0 4 3
002) SJEB 2006 CHELSEA  1-0   2-2 5-1 7 1
003) SAC PREMIER BLUE 06  2-2 2-2   3-2 5 2
004) DELAWARE UNION DE UNION 06 ORANGE  0-1 1-5 2-3   0 4

Green
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) FC EUROPA '06 PREMIER    0-4 0-1 0-0 1 4
002) POTOMAC BLUE 06  4-0   3-1 2-0 9 1
003) ARLINGTON SA 06B RED  1-0 1-3   2-1 6 2
004) PA RUSH 06 BOYS  0-0 0-2 1-2   1 3

Finals
Final
 SJEB 2006 CHELSEA
 0 
 POTOMAC BLUE 06
 5 

Boys U12 CHESAPEAKE
Blue
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) CONTINENTAL FC DORTMUND '06M    0-1 2-2 1-0 4 3
002) SJEB 2006 CHELSEA  1-0   2-2 5-1 7 1
003) SAC PREMIER BLUE 06  2-2 2-2   3-2 5 2
004) DELAWARE UNION DE UNION 06 ORANGE  0-1 1-5 2-3   0 4

Green
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) FC EUROPA '06 PREMIER    0-4 0-1 0-0 1 4
002) POTOMAC BLUE 06  4-0   3-1 2-0 9 1
003) ARLINGTON SA 06B RED  1-0 1-3   2-1 6 2
004) PA RUSH 06 BOYS  0-0 0-2 1-2   1 3

Finals
Final
 SJEB 2006 CHELSEA
 0 
 POTOMAC BLUE 06
 5 
Boys U12 CHESAPEAKE
Blue
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) CONTINENTAL FC DORTMUND '06M    0-1 2-2 1-0 4 3
002) SJEB 2006 CHELSEA  1-0   2-2 5-1 7 1
003) SAC PREMIER BLUE 06  2-2 2-2   3-2 5 2
004) DELAWARE UNION DE UNION 06 ORANGE  0-1 1-5 2-3   0 4

Green
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) FC EUROPA '06 PREMIER    0-4 0-1 0-0 1 4
002) POTOMAC BLUE 06  4-0   3-1 2-0 9 1
003) ARLINGTON SA 06B RED  1-0 1-3   2-1 6 2
004) PA RUSH 06 BOYS  0-0 0-2 1-2   1 3

Finals
Final
 SJEB 2006 CHELSEA
 0 
 POTOMAC BLUE 06
 5 
Boys U12 CHESAPEAKE
Blue
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) CONTINENTAL FC DORTMUND '06M    0-1 2-2 1-0 4 3
002) SJEB 2006 CHELSEA  1-0   2-2 5-1 7 1
003) SAC PREMIER BLUE 06  2-2 2-2   3-2 5 2
004) DELAWARE UNION DE UNION 06 ORANGE  0-1 1-5 2-3   0 4

Green
Team 1  Team 2  Team 3  Team 4  Points  Finish 
001) FC EUROPA '06 PREMIER    0-4 0-1 0-0 1 4
002) POTOMAC BLUE 06  4-0   3-1 2-0 9 1
003) ARLINGTON SA 06B RED  1-0 1-3   2-1 6 2
004) PA RUSH 06 BOYS  0-0 0-2 1-2   1 3

Finals
Final
 SJEB 2006 CHELSEA
 0 
 POTOMAC BLUE 06
 5